NSO

Tahrir Suriye, Halep batısındaki çatışmalar yeniden başlarken Tahrir el Şam ile Ceyş el İslam arasında esir takası sağladı

Halep batı kırsalı Miklebis köyünde Cephet Tahrir Suriye askerleri tarafından ele geçirilen Heyet Tahrir el Şam’a ait bir tank – Medad Press

Cephet Tahrir Suriye bugün pazartesi Heyet’in Doğu Guta’dan Ceyş el İslam’dan esirlerle Suriye’nin kuzeyine çıktıktan sonra Heyet Tahrir el Şam ile Ceyş el İslam arasında esir takası sağladığını ilan etti.

“Cephet Tahrir Suriye” dediğine göre, kendi gözetiminde “Ceyş el İslam” ile “Heyet” arasında Doğu Guta’da tutuklu takası üzerine anlaşma, Guta’nın şehir ve beldeleri arasındaki yollar kesilmeden önce sağlandı ki o zaman tutuklu takası gerçekleşti ancak yolların kesilmesi takası durdurmuştur. 

Tahrir Suriye ekleyerek “Ceyş el İslam” tutuklularının “Heyet” ile Orta Bölge tehcir edilenlerinin son kısmı içerisinde Doğu Guta’nın boşaltılması başlarken çıktığı, anlaşmanın El Madik Kalesi’nde tamamlanmaya başlanıp “Heyet”in Ceyş el İslam’daki tutukluları gönderilerek takas “Cephet” gözetiminde bugün tamam buldu.

“Tahrir Suriye” Suriye kuzeyinde 50 gündür süren Tahrir el Şam ile çatışmalar devam ederken takası düzenlemesi detaylarını açıklamadığı gibi iki taraftan serbest bırakılan esir sayısını da zikretmedi.

Eş zamanlı olarak Tahrir Suriye ile Tahrir el Şam’ın Halep batı kırsalında çatışmaya devam ederken ilki, Rahab köyü mihverinde Heyet’in bir Pikap aracını imha edip bir tankını isabet etti ve yakınlardaki Miklebis köyünün çevresinden çekilirken BMP aracını imha etti.

Heyet Tahrir el Şam, Halep batısı Daret İzze şehri ile Miklebis köyüne doğru ilerlemeye çalışırken iki taraf arasında top atışı Tahrir Suriye’nin, daha önce Heyet’in ilerlediği bazı noktaları ele geçirmesini sağladı.

Çatışmalar, tarafların dün, dün akşam saat 6’da başlamak üzere ateşkes iktiza eden anlaşmaya varmasında sonra meydana geldi ancak anlaşma Heyet’in anlaşma aracı olarak Faylak el Şam’ın komutanıyla iki taraf arasındaki müzakereleri devam ettirmek üzere giden Tahrir Suriye’ye ait bir aracını durdurmasından dolayı uzun sürmedi.

Tahrir Suriye bugün açıklamasında Faylak el Şam’ın gözetiminde iki taraf arasında ateşkes üzere anlaşmaya varıldıktan sonra Heyet Tahrir el Şam’ın bir barikatının kendisi ile Sukur el Şam Tugayları adına müzakere heyetini durdurmasının açıklamasını yayınladı.

Tahrir Suriye, yaptığı açıklamada aracılar vasıtasıyla Tahrir el Şam ile dün akşam 6’dan itibaren ateşkes hususunda anlaştığı gibi Heyet ile müzakere oturumu düzenlediği ancak Heyet’in iki taraf arasında üzerinde anlaşma sağlanan yere giderken bazı müzakerecilerin olduğu araç durduruldu.

Tahrir Suriye, önceden güvenlik tedbirleri aldığına işaret etti ki kendi adına müzakere heyetinin iki kısım olarak hareket ettiği, barikatın her birinin farklı yolda ilerlediği, Faylak el Şam Ebu Subhi’nin rekâketinde 3 müzakerecinin olduğu aracı durdurmasıyla Cephet Tahrir Suriye komutanının olduğu ikinci kısım bildirilerek güvenli bir yere döndüğünü söyledi.

İki taraf arasındaki çatışmalar geçen şubat ayının yarısından beri devam ederek iki taraftan ölü ve yaralı düştüğü gibi siviller arasında da zayiat düştü, Halep batı kırsalı ve İdlip’te birkaç yol kesildi, çatışmaları durdurmak adına iki taraf arasına aracılar girdi, birliklerden rejim güçleriyle olan cephelere gitmeleri ya da köy ve beldeleri çatışmalardan uzak tutulmasını talep eden gösteriler düzenlendi. 

سوريا حلب غوطة دمشق هيئة تحرير الشام جبهة تحرير سوريا معارك تبادل اسرى معتقلين فيلق الشام مفاوضات نظام الاسد جيش الاسلام تهجير

Bu içeriği paylaş