NSO

DSG, Fırat Doğusu Deyrizor’un Kırsallarını Kontrolü Altına Aldığını İlan Etti. Oradaki Bazı Köyler İse Hâlâ DAEŞ’in Kontrolü Altında

DEYRİZOR’UN DOĞU KIRSALINDA ASKERİ GÜÇLERİN DAĞILIMI


Deyrizor’un kırsallarındaki NSO muhabiri, DSG’in 5 Aralık öğle saatlerine kadar tüm Deyrizor kırsallarını ele geçirmediğini, o bölgedeki en az beş köyün hâlâ DAEŞ’in kontolü altında olduğunu doğruladı. 

DSG, Rus ve ABD komutanlığındaki Uluslararası Koalisyon güçleri yardım ve desteğiyle iki gün önce Fırat doğusu Deyrizor’un kırsallarının tamamını ele geçirdiğini ilan etmişti. Ancak muhabirimiz Şı’fe, Hacin, Dernej ve Granij bölgelerinin hâlâ DAEŞ’in elinde olduğunu teyit etti.

İki gün önce DSG ile DAEŞ arasında Dernej beldesinde şiddetli çatışmalar yaşanarak DSG’in sabah saatlerinde tüm beldeyi ele geçirdikten sonra DAEŞ belde içindeki bazı konumları geri alabildi.

Uluslararası Koalisyon uçakları DAEŞ’in içinde hâlâ korunduğu Keşkişe beldesine saldırdı. DAEŞ’in üç yıl önce ŞA’İTAT katliamını gerçekleştirdiği Ebu Hamam beldesi ile Granij beldesinde DAEŞ bulunmaktadır.

DAEŞ örgütü, rejim ve yandaşı olan güçler ile DSG’ne karşı Deyrizor’da kontrol ettiği bölgelerin çoğunda büyük kayıplar yaşadığına rağmen Fırat nehri güneyndeki bazı bölgelerde hâlâ bulunmaktadır.


Bu içeriği paylaş