NSO

NSO'YA ÖZEL BİR KAYNAK: AFRİN’DEKİ YPG’YE UÇAKSAVAR FÜZELER ULAŞTI

Suriye’nin kuzeyinde ABD araçları yanında YPG militanı

NSO sitesine YPG’ye Halep’in kuzey kırsalındaki Afrin bölgesine geçen hafta içerisinde uçaksavar füzeler sevkiyatı geldiğine dair bilgiler ulaştı.

Çeşitli kaynaklarda çelişen bilgilere göre ABD’nin gizli olarak YPG’ye omuzda taşınan uçaksavar füzeler vermeyi kabul etti ve bunun YPG’ye bağlı DSG ile DAEŞ karşıtı ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun işbirliği dışında olduğu, ABD ile YPG arasında gizli bir anlaşma olduğunu göstermektedir.

NSO’ya bilgi veren kaynak, ABD temsilcisi delegelerin füzeleri teslim alan YPG yetkililerine Afrin şehri ve Kürt nüfusun yoğun olduğu köylerin tehdide uğraması durumu haricinde kullanmamasını, Türkiye’nin Tel Rif’at ve civar köyleri ele geçirmek üzere olası askeri operasyon başlatması durumu ise füzeleri kullanmayı gerektirmediğini söyledi.

Onu takip eden sevkiyatların da olacağı sevkiyatın ilk partisi Irak Kürdistan Bölgesi’nden Suriye topraklarına girip PYD kontrol bölgeleri istikametinde Rejim kontrolündeki Halep’in doğu ve batı kırsalından geçerek Afrin’e ulaştı.

Partinin girmesi, Türkiye’nin Menbiç ve Afrin’deki PYD’ye karşı tehditlerinin artmasına eş zamanlı olarak olduğu, Türkiye Cumhurbaşkanı TBMM’nin Salı günü konuşmasında Türkiye’nin Ağustos 2016’da Halep’in doğusundaki Cerablus ve El-Bab bölgelerinde başlattığı Fırat kalkanı operasyonuna Menbiç ve Afrin’de devam edeceği, dün AKP Elazığ İl Olağan Kongresi’nde teslim olmamaları durumunda PYD’nin menzillerini imha etmekle tehdi etti. 

Türkiye PYD ve silahlı örgütlerini terör örgütü olarak kabul eder, Türkiye karşıtı PKK’nın Suriye şubesi olarak görmektedir. PYD partisi ise silahlı örgütü YPG, Suriye’deki DAEŞ operasyonunda ABD ile güçlü bir koalisyona girmiştir.

ABD, Suriye’deki operasyon yılları süresince müttefiki olan Suriye muhalif güçlere Esed güçlerine karşı kullanması üzere uçaksavar vermemiştir. Bu adımı atmaması nedeni silahların radikal grupların eline düşmesi korkusudur. Oysaki Kaynağı tam bilinmeden bu füzelerden Esed güçleri uçaklarına karşı kullanıldığı kaydedilmiştir. 


Bu içeriği paylaş